DIVADLO: ŽELARY (SRDCE MÉ)

15.09.2017 18:00

 

Městská knihovna Tišnov ve spolupráci s Národním Divadlem Brno pořádá zájezd na inscenaci režiséra Dodo Gombára, podle knižní předlohy Květy Legátové.

 

Zájemci se mohou závazně přihlásit a současně zaplatit v Městské knihovně Tišnov vždy v půjčovní době do 15. 09. 2017

 

Vstupenky:

pracující          594/567 Kč

senioři             416/397 Kč

studenti a držitelé průkazu ZTP a ZTP-P 297/284 Kč

 

Sraz účastníků 25. 10. 2017 v 17:15 u Elektro, nám. Míru 118, Tišnov

 

ŽELARY (SRDCE MÉ)

Želary. Zapadlá horská vesnice kdesi v Beskydech, kde se život řídí proměnami tvrdé i očistné přírody. Osudy jejích obyvatel na pozadí druhé světové války a německé okupace, kdy se nepoddajným a bohabojným lidem ztrácí pod nohama svoboda.

Jinou příchuť tady má láska, jiná je lidská bolest, jiné ticho po salvě ze samopalu, jinak zní v lidské duši. Čím blíž mají tamní obyvatelé k Bohu, tím víc se obnažují temné stránky jejich povah. Želary nejsou rájem na zemi, ani světem romantických gest. Jsou svědky zemitých a znepokojujících příběhů, které se proplétají jak hadi na vyhřáté zemi. Příběhů ve svém přesahu krutě soudobých. 

Dramatizace Doda Gombára vychází z knihy povídek Želary a novely Jozova Hanule spisovatelky Květy Legátové, což je jeden z pseudonymů brněnské rodačky Věry Hofmanové, autorky řady rozhlasových her, několika pohádek a prozaických děl. Téměř všechny její prózy prý mají své reálné předobrazy v obyvatelích horských vesnic, kde autorka působila jako učitelka. Proslavil jí však až soubor povídek Želary, který vyšel v roce 2001, ač jej napsala už čtyřicet let předtím. V roce 2002 získala za toto dílo Státní cenu.

Na základě jedné z povídek, Jozovy Hanule, natočil v roce 2003 Ondřej Trojan úspěšný film s Aňou Geislerovou v roli nedostudované lékařky, členky odboje, která je nucena skrýt se v horách, ve vesnici Želary, kde mezi ní a horalem Jozou vznikne zvláštní, silné milostné pouto. Aňa Geislerová získala za ztvárnění role Elišky Českého lva, film byl mj. nominován na Oscara v sekci cizojazyčných filmů.

Scéna Mahenova divadla je doplněna hudbou v lidovém stylu díky živé kapele,   ve složení housle, viola, violoncello, klarinet a trubka.

 

V tomto termínu bude navíc poskytnut lektorský úvod půl hodiny před představením. Začátek je tedy již v 18.30 hod!