11. ročník - Eduard Petiška

03.11.2014 08:00

11. ročník projektu KMS

Originální a ojedinělý projekt probíhá od roku 2004 ve spolupráci mezi Městskou knihovnou Tišnov a ZŠ Smíškova. Realizuje se vždy v měsíci listopadu s cílem představit dětem významné autory dětské literatury. V předchozích letech nás svým dílem inspirovali Astrid Lindgrenová (2004), Josef Lada (2005), Václav Čtvrtek (2006), Ondřej Sekora (2007), František Nepil (2008), Helena Zmatlíková (2009), Martina Drijverová (2010), Alena Ježková (2011) a Jiří Trnka (2012).

Součástí projektu jsou besedy o životě a díle spisovatele, výtvarné a dramatické lekce, soutěžní testy, společná čtení a tematické žákovské výstavy. V dětském oddělení tradičně probíhají akce, do kterých se aktivně zapojují žáci 1. -5. tříd. Hravě vzdělávací program za desetileté období zpopularizoval žákům celou řadu knih a přinesl dobrý výsledek – děti vnímají kladně prostředí knihovny a často si ji spojují s nevšedním zážitkem.

 

 

Rok Eduarda Petišky

 

Eduard Petiška se narodil v Praze v rodině s bohatou kulturní tradicí. Jeho otec uměl krásně vyprávět příběhy a byl velký milovník knih. Jeho matka pocházela ze staré holandsko-německé malířské rodiny a všichni byli také hudebně nadaní.

Eduard Petiška vystudoval gymnázium v Brandýse nad Labem, po maturitě složil zkoušky na konzervatoř a nebýt druhé světové války, byl by zřejmě zpěvák nebo herec. Jeho plány přerušila nacistická okupace a po válce nastoupil na Filozofickou fakultu Karlovy univerzity v Praze.  Během studií se okamžitě zapojil do kulturního života, přispíval do novin, přátelil se s dalšími umělci, spolupracoval s filmem a rozhlasem. Tyto aktivity byly po únoru 1948 náhle přetrženy, a proto nastoupil        Zdroj: Wikipedie     na dráhu profesionálního překladatele a spisovatele. V té době, kdy nemohl vydávat pro dospělé, se věnoval tvorbě pro děti. Nejznámější knihou Eduarda Petišky, která se stala základem jeho tvorby, jsou Staré řecké báje a pověsti.

 

Plakát KMS 2014

KMS_2014_plakat.pdf