Astrid z Wimmerby - povídání o životě a díle Astrid Lindgrenové

21.11.2012 10:00

21.11. 8.00, 10.00

Autorka se věnovala nejen psaní, ale i otázce svobody a práv dítěte. Během svého života se těšila neuvěřitelné přízni čtenářů a získala za svoji tvorbu pro děti celou řadu ocenění a právem může být považována za klasika dětské literatury. Velkým kladem jejich knih je to, že jsou psány hravým, vynalézavým a živým jazykem, který je pro děti nejen srozumitelný, ale také inspirativní. Beseda ke 105. výročí autorky v podání Mgr. Aleny Adamcové je určená žákům ze 3.-5. tříd.

 

Beseda o Astrid Lindgrenové a vystoupení žáků ZUŠ

Beseda plná zajímavostí o švédské spisovatelce, která za své příběhy pro děti sklidila neuvěřitelnou přízeň čtenářů a spoustu ocenění včetně toho nejvyššího (Cena H.Ch.Andersena). Svůj život věnovala nejen psaní pro děti, ale i otázce svobody a práv dítěte.

Žáci se dozvěděli z jakých poměrů pocházela, jaký byl její dlouhý život, co je na jejím díle tak zvláštního a jak vlastně vznikly její jedinečné knihy. Součástí besedy bylo vystoupení žáků literárně-dramatického oboru ZUŠ v Tišnově. Pod vedením učitelky Berit Hönigové zahráli příběh podle knihy Astrid Lindgrenové Jižní louka.

Ten vypráví o tom, že ne vždy měly děti tak bezstarostné dětství jako dnes... či spíš o tom, že svět dnešních dětí je na hony vzdálený dětskému světu našich prababiček a pradědečků...nebo snad o tom, že fanztazie dětí je neomezená a někdy prostě stačí „zavřít vrátka“... Žáci třetích tříd měli na závěr pěkný zážitek, na akci se přišli podívat i zájemci z veřejnosti

 

Astrid z Wimmerby - beseda v podání Aleny Adamcové

Astrid Lindgrenová právem může být považována za klasika dětské literatury. Stala se kamarádkou dětí z celého světa, její dílo dnes zná několik generací. Knihy jsou psány hravým, vynalézavýma živým jazykem, který je pro děti nejen srozumitelný, ale také inspirativní. Prezentaci pro žáky 4. a 5. tříd připravila Alena Adamcová, která během svého studijního pobytu ve Svédsku načerpala o spisovatelce řadu zajímavostí a dojmů. Ochotně je sdělila žákům ze 4. a 5. tříd a prostřednictvím obrázků jim přiblížila atmosféru Wimmerby – rodného kraje Astrid Lindgrenové