CANISTERAPIE - Mgr. Irena Kusáková

11.10.2018 17:00

11. 10. 2018 v 17:00 pro rodiče s dětmi a v 18.30 pro seniory 

Lze ji charakterizovat jako vzájemně prospěšnou interakci mezi člověkem a psem, doslova "léčba pomocí psa", při níž jeho působení ovlivňuje životní pocity člověka. Přítomnost zvířete uklidňuje, vyrovnává krevní tlak, zklidňuje srdce, snižuje stres, může významně přispět i k povzbuzení imunity prostřednictvím pozitivního vlivu na psychiku jedince. 

 V praxi je využívána u dětí, dospělých a seniorů, často také u osob se zdravotním postižením, v logopedické či rehabilitační praxi, v rámci paliativní péče apod. 

Jako samostatný obor vznikla canisterapie v Brně v roce 1993, první metodika byla sepsána v r. 1995. 

Canisterapie není určena pro osoby trpící kynofóbií (chorobným strachem ze psů)či osobám, kterým kontakt se psem může způsobit zdravotní rizika (zejména alergie). 

Formy canisterapie může být individuální nebo skupinová (ideálně v počtu do 10 osob v jedné terapeutické skupině). 

 

Vstupné: 50,-Kč 

Počet míst je omezen, vstupenky zakoupíte v Městské knihovně Tišnov vždy v půjčovní době. 

  
Mgr. IRENA KUSÁKOVÁ 

Pár slov o mé osobě: 

 Narodila jsem se v roce 1978 v Uherském Hradišti. Otec celý život pracoval jako veterinář, takže od útlého věku jsem měla blízký vztah ke zvířatům, zejména ke psům. Mimo vlastní jezevčíky jsem ráda chodila venčit i pejsky ze sousedství, nevíce mě zajímala lovecká plemena. Už jako předškolní dítě jsem sbírala nejrůznější materiály o psech, zejména pohlednice, fotografie či obrázky a po zvládnutí čtení i příslušnou literaturu. Mimo pejsky mě také vždy bavila komunikace s lidmi, po maturitě na obchodní akademii jsem se tedy rozhodla pokračovat ve studiu na vysoké škole se sociální tématikou. 

Nejprve jsem studovala bakalářský stupeň na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, v oboru Pedagogické poradenství a školský management a posléze pokračovala ve studiu magisterského programu na Fakultě humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně v oboru Sociální pedagogika .    

Skloubení výše zmíněných celoživotních zájmů mě nakonec dovedlo ke „canisterapii“, které jsem se začala aktivně věnovat v průběhu mateřské dovolené od roku 2013. V té době jsem již měla vlastní domácnost a vytouženého maďarského ohaře – fenku Ginu. Nejprve jsem zvažovala možnost využití tohoto loveckého plemene v myslivosti, ke které je geneticky vybaveno, ale nakonec jsme se, vzhledem k její mírné, přátelské a společenské povaze, rozhodly pro přípravu ke canisterapeutickým zkouškám. Ty jsme úspěšně zvládly a začaly se tomuto užitečnému koníčku věnovat profesionálně. Průběžně se také aktivně účastním příslušných vzdělávacích programů a konferencí na toto téma, např. pravidelně pořádaných FN v Praze - Motole na téma Zooterapie ve zdravotních a sociálních zařízeních apod. 

Mimo canisterapie se také od raného věku aktivně věnuji muzice. Od dětství jsem ráda zpívala a hrála na klavír. Léta vystupuji v hudební kapele, mimo jiné produkce také pravidelně zajišťujeme kulturní programy v zařízeních sociálních služeb pro seniory v Brně a okolí. 

V současné době pracuji jako sociální a aktivizační pracovnice v pobytové odlehčovací službě pro seniory v Nosislavi.  

 

Doporučená literatura….. 

 GALAJDOVÁ, Z., GALAJDOVÁ L. „Canisterapie – pes lékařem lidské duše, Portál, s.r.o., Praha 2011, ISBN 978-80-7367-879-1 

NIVEN, D. „ 100 jednoduchých tajemství proč jsou pro nás psi zdroejm štěstí, Pragma 2009 

CAPUZZO, M., CAPUZZO, T. B. „Naši nejlepší přátelé“, Alpress, s.r.o. 2002 

FISCHER, J. „ Proč můj pes...?, BB/art 2004 

AMO, C.“ Jak zvládnout štěňátko“, Fortuna Libri, Praha 2007 

EDENBURG, O. „ Pes a dítě“, Grada 2007 

FOGLE, B. „Já-pes“, Agentura Cesty 1995 

KOCH-KOSTERSITZ, H. „ 400 rád pre milovnikov psov“, PRÍRODA, Bratislava 1989 

DESENSKÝ, R. " Jak poznat psí duši", NAKLADATELSTVÍ XYZ, s.r.o., Praha 2008 

GALAJDOVÁ Z., GALAJDOVÁ, L. " Canisterapie, Pes lékařem lidské duše", Portál, s.r.o., Praha 2011 

 STANČÍKOVÁ, M., ŠABATOVÁ, J. "Canisterapie v teorii a praxi", Ing. Dalibor Gregor, Opava 2012