Knižní pátračka 2021: Najdi ukrytou knihu a vyhraj!

01.07.2021 08:00

 

Téměř dvě desítky knih už zabalily do ruksaku a teď si každý den mažou nohy alpou. Je tu první ročník velké Knižní pátračky a tišnovské knihovnice vyrážejí do terénu!

 

„Jednou týdně na různých místech v Tišnově ukryjeme knížku – jednu pro děti a jednu pro dospělé. Na Facebooku a Instagramu knihovny pak uvedeme indicie, podle kterých můžete knížku najít. Kdo ji najde jako první, tomu bude patřit,“ říká knihovnice Eva Brdíčko.

 

Z úspěšných hledačů na konci pátračky vylosujeme jednoho dospělého a jednoho dětského čtenáře, kteří od nás obdrží malý dárek!

 

Pravidla hry
  1. Sledujte Facebook a Instagram tišnovské knihovny.
  2. Dešifrujte indicie.
  3. Vyrazte do terénu.
  4. Hledejte knihu.
  5. Našli jste ji? Je vaše.
  6. Důležitý krok: Vyfoťte se s knihou nebo vyfoťte jen knihu na místě, kde jste ji našli, a foto vložte do komentářů pod Facebookový příspěvek s indiciemi.
  7. Nechávejte hrát i druhé!
2. Dešifrujte indicie.
3. Vyrazte do terénu.
4. Hledejte knihu.
5. Našli jste ji? Je vaše.
6. Důležitý krok: Vyfoťte se s knihou nebo jen vyfoťte knihu na místě, kde jste ji našli, a foto vložte do komentářů pod Facebookový příspěvek s indiciemi.
7. Nechávejte hrát i druhé!

 

Kdo dřív přijde, ten dřív čte!

Knižní pátračku vymysleli Knihomilové ze Zlína. (V jejich podání se hra jmenovala Knižní schovka. – pozn. aut.) Chtěli spojit dvě věci – smysluplně využít knížky, které zachránili v různých aukcích a na bazarech, a zároveň dostat lidi ven.

 

„Říkal jsem si, co se všemi těmi zachráněnými knihami? A napadlo mě, že bychom je mohli schovat venku, v přírodě, a knihomolové, kteří jsou obvykle s knihami zavření doma, by je hledali,“ vysvětluje zakladatel projektu Knihomilové.cz Igor Dostál.

 

Knižní pátračka tak vznikla na bázi geocachingu, kdy podle GPS souřadnic lidé v přírodě hledají skryté schránky zvané cache. „Mám rád akční zábavu a líbí se mi i ta myšlenka, že knihu může najít někdo, kdo ji vůbec nehledal. Nebo že zatímco hledám knihu, navštívím přitom zajímavé místo, které stojí za výlet,“ dodává Dostál.

 

Tišnovská Knižní pátračka potrvá celé letní prázdniny. Sledujte proto Facebook a Instagram Městské knihovny Tišnov, luštěte indicie, choďte do přírody a hledejte knihy. Motto: Kdo dřív přijde, ten dřív čte!