NOC S ANDERSENEM článek

27.03.2015 19:00

Noc s Andersenem v tišnovské knihovně

Tradičně se dětské oddělení zapojilo do patnáctého ročníku mezinárodního projektu na podporu dětského čtenářství Noci s Andersenem. O pohádkové  dobrodružství  byl velký zájem a řada dětí se do soutěže aktivně zapojila. Ve velkém počtu zavítaly i na doprovodnou akci, během které bylo vyhlášeno 16 nočních spáčů. V podání tišnovské skupiny historického šermu se uskutečnilo představení, které připomnělo první Andersonovu pohádku Křesadlo. Vystoupení probíhalo v podvečerních hodinách v zahradě knihovny a navodilo atmosféru pohádkové noci. Účinkující předvedli řadu působivých scének, na které děti odpovídaly potleskem. Za ochotu sponzorsky vystoupit patří celé skupině Victorius velké poděkování. Očekávaná Noc s Andersenem odstartovala o týden později v pátek 27. března a na nedočkavé čtenáře již čekal dopis od pohádkáře.

Milé Andersenky a Anderseni, jako dítě jsem rád poslouchal tatínkovy pohádky. Kamarádi se smáli, že pohádkám moc věřím, a také se smáli, že jsem velice chudý. Moc jsem si přál, aby se splnila věštba, které věřila moje maminka, a ta říkala, že jednou bude na moji počest osvícené celé rodné město Odense. Byl jsem vytrvalý a vydal se za svým cílem - hrál jsem divadlo, zpíval, tancoval a psal pohádky. A právě těmi jsem později proslavil celou svoji zemi Dánsko. Přál bych si, abyste v den mých narozenin byli i Vy se mnou šťastné. A když uvěříte tomu, že se budou dnes večer na mnohých místech dít podivuhodné věci, pak možná přijde překvapení i k Vám do tišnovské knihovny. Určitě ale víte, že ani v pohádce není nic zadarmo. Jako správný hrdina i vy musíte splnit řadu úkolů, díky nimž složíte tajenku, která Vám nakonec odhalí velké tajemství.“

 Překvapené a zároveň dychtivé děti se pustily do plnění úkolů, aby získaly důležité sdělení. Velkým vzrušením byl poslední úkol, který mohl splnit jenom jeden z nich. Odvážný kamarád, který se rázem stal jedničkou večera, sám vyšel do pohádkové noci a přinesl poslední vzkaz: „Čekejte mezi jedenáctou a dvanáctou hodinou. Nikdy nechodím sám, jsem stále obklopen přáteli a pohádkovými bytostmi. Rád Vám odpovím na vše, co Vás bude zajímat. Když budete mít u sebe magický kámen a rozsvícené světýlko, najdu Vás velmi rychle.“ H. A. V určenou hodinu se zatajeným dechem jsme očekávali návštěvu. Zvuky flétny nás vylákaly do noční zahrady, kde ze tmy vystoupila postava Andersena, Madlenky, Kašpárka a Malé mořské víly. A jaké překvapení nastalo, když vešli do čítárny, aby s námi besedovali. Pan Andersen dlouho dětem povídal a všichni byli na závěr odměněni krásnou pohádkou. Unavené děti, plné velkých zážitků, pak rychle ulehly ke spánku.