PŘEDNÁŠKA: PARAZITI A JAK NÁM MOHOU BÝT PROSPĚŠNÍ

17.10.2017 17:30

 

V měsíci říjnu si nenechte ujít zajímavou přednášku prof. MVDr. Břetislava Koudely, CSc., která nám představí parazity v lidském těle v jiném světle než jak jsme dosud zvyklí.

Paraziti čili cizopasníci „se pasou na cizím“ a jsou životně závislí na svém hostiteli, kterému obvykle škodí. Důsledkem jsou parazitární onemocnění spojená s rozsáhlým spektrem patologických změn a klinických projevů. Dlouhodobým a opakovaným soužitím hostitelů s parazity došlo v řadě případů k jakémusi vzájemnému partnerství, v rámci kterého se „počítá“ také se stimulováním obranného systému hostitele parazity. Právě toto stimulování imunity hostitele parazity je možné využít při poruchách a onemocněních imunitního systému člověka a zvířat. Pravděpodobně není daleko doba, kdy budou někteří paraziti na lékařský předpis.

 

prof. MVDr. Břetislav Koudela, CSc.

vystudoval Vysokou školu veterinární v Brně. Působil v Parazitologickém ústavu BC AV ČR, v. v. i., v Českých Budějovicích a ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství, v. v. i., v Brně. Od r. 1999 vyučuje veterinární parazitologii na VFU Brno a biologii parazitických prvoků na PřF MU v Brně.  Zabývá se biologií a patogenitou kokcidií u zvířat i člověka a problematikou trichinelózy.

 

 

VYBRANÉ ZDROJE INFORMACÍ K PŘEDNÁŠCE:

 

International Journal for Parasitology, Volume 43, Issues 3–4, Pages 189-326.

Maizels R. M. Parasitic helminth infections and the control of human allergic and autoimmune disorders. Clinical Microbiology and Infection. Volume: 22, Issue: 6 ,Pages: 481-486.

https://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/197506-radikalni-lecebne-metody-lide-si-mozna-budou-dobrovolne-pestovat-praseciho-parazita/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu