SALONKY: Ášram Střílky

27.04.2017 07:45

 

27.04.2017 08:15

Městská knihovna Tišnov pořádá, v rámci projektu Salonky, výlet do Ášramu ve Střílkách. Původně zámek z 16. století s nádhernou zahradou je zde nyní jako Ášram k dispozici všem zájemcům o zdravější způsob života a harmonický rozvoj osobnosti.

Čeká nás komentovaná prohlídka zámku, zámeckého parku, sadu, biozahrady.

Pro zájemce také hodinové cvičení s jógovou cvičitelkou – seniorkou v prostorách Ášramu. Cvičení bude zaměřeného na protažení, rehabilitaci, uvolnění i relaxaci.

 

Cena prohlídky je 20 Kč na osobu, cvičení 40 Kč na osobu, barokní hřbitov 15 Kč

 

Pro zájemce je také možné rezervovat oběd ve vegetariánské restauraci v blízkosti Ášramu v ceně 65 Kč – hlavní jídlo či 79 Kč celé menu s polévkou a dezertem. Zdravá pizza a dezerty budou k dispozici i bez rezervace.

https://www.tilakrestaurace.cz

Sraz v 8:15 před vlakovým nádražím v Tišnově

Zájemci se mohou závazně hlásit do 21. 4. 2017 v Městské knihovně Tišnov nebo telefonicky na tel. 549 121 001-2.  Platba probíhá při přihlašování.

 

Ášram

je centrem, které celoročně nabízí lidem jógové, zdravotní či tvořivé kurzy, semináře a dětské tábory. Zabývá se biozahradnictvím, pěstováním léčivých bylin a vedením obchodu s indickým zbožím a zdravou výživou.

https://joga.cz/jogacentra/jihomoravsky-kraj/strilky-a-okoli/asram-strilky

 

Zámecký park je nádherným místem k odpočinku a načerpání nových sil.

Současná podoba zámeckého parku byla založena na konci 19. století, kdy původní barokní dispozice parku byla přebudována na romantický krajinářský park s jezírky. Dominantou celého parku je asi 200 letý červenolistý buk (Fagus Sylvatica Atropunicea), který se svým obvodem 6 m patří mezi největší svého druhu v České Republice. V parku se dále nachází statný jinan dvoulaločný s obvodem 3 m, či pavlovnie plstnaté (efektní čínské dřeviny kvetoucí modře ještě před olistěním). Celý park je druhově velmi pestrý: obsahuje na 30 taxonů jehličnatých a 90 listnatých dřevin včetně kultivarů. S parkem sousedí ovocný sad a bio zahradnictví se skleníky a zahradními domky, bylinková zahrádka.

 

Barokní hřbitov ve Střílkách

Barokní hřbitov ve Střílkách je unikátní památka z 1.poloviny 18. století. Svou originální architekturou a sochařskou výzdobou je hřbitov vzácné umělecké dílo z doby baroka, jedinečné nejen u nás v České republice, ale zcela výjimečné v oblasti umění evropského významu. V únoru roku 2010 byl střílecký hřbitov prohlášen národní kulturní památkou.

 

 

Původ slova Ášram

„Ve slově ášram Á znamená „pojďte, buďte vítáni“ a ŠRAM znamená „pracovat“. Ášram znamená „přijďte, jste vítáni, pojďte pracovat na svých myšlenkách, psychice, cvičte, pracujte pro ostatní, umyjte okna, podlahu, pracujte pro všechny“. V ášramu je každý hostitel, nejste zde hosty. Ášram patří všem.“

Višvaguru mahámandaléšvar paramhans šrí svámí Mahéšvaránanda