Setkání se spisovatelkou Alenou Ježkovou

12.11.2013 10:00

12. 11. 2013 10.00, 11.30 a 13.00

 

Alena Ježková je nejoceňovanější současná česká spisovatelka v žánru populárně naučných knih o historii pro děti a dospělé. Žáky čeká autorské povídání o neobvyklých knihách s českou historií. Chytré, poutavě psané knihy, odhalující kus naší veselé historie jsou určené dětem ze 4.-5. tříd. 

 

Na setkání jsme se velmi těšili a řada dětí měla již připravené svoje dotazy. V průběhu projektu jsme žáky různým způsobem seznamovali s knihami Aleny Ježkové a to jak v knihovně tak se škole. Načerpali jsme z nich řadu informací o české historii a současně obdivovali nevšední a krásnou češtinu. Osobní setkání s Alenou Ježkovou doslova každého nadchlo. Spisovatelka nás nepřestala udivovat svými znalostmi i lidským pohledem. S milým hostem jsme se neradi loučili, dlouho budeme na toto příjemné setkání vzpomínat. 

 

Alena Ježková je nejvíce oceňovaná současná česká spisovatelka v žánru populárně naučných knih o historii pro děti i dospělé. Narodila se 6.10. 1966 a vyrůstala v centru Prahy. Vystudovala Filozofickou fakultu Karlovy univerzity obor čeština a pedagogika a doktorské studium na VŠUP v oboru teorie výtvarných umění. Pracovala jako nezávislá novinářka a publicistka pro Práci, Lidové noviny a Respekt a jako reportérka, editorka a zástupce šéfredaktorka v časopise Reflex. Do podvědomí čtenářů vstoupila knihami Praha babka měst, Karel IV., 77 pražských legend, Příběhy českých knížat a králů. Také nejstarší české a moravské pověsti a legendy se díky Aleně Ježkové dočkaly moderního zpracování. Napínavé příběhy, vyprávěné živým jazykem jsou v souladu s historickými prameny a současnými poznatky archeologie. Činorodá spisovatelka se v současné době věnuje nejen popularizaci historie pro děti, ale působí také jako konzultantka v oblasti public relations a kurátorka výstav. Je autorkou stálých historických expozic Králův dvůr v Prašné bráně a Pražské zvony ve věži chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně. Připravila také výstavu 60 let na křídlech Albatrosu. Její literární tvorba se vyznačuje takřka básnicky čtivým jazykem a byla nejednou ověnčena literárními cenami např. Zlatá stuha Sukova cena dětských knihoven, cena nakladatelství Albatros, prestižní mezinárodní ocenění Bílá vrána apod.