Velikonoce u ptačích sousedů

24.02.2021 08:00

 

Svátky jara letos proběhnou zcela jinak. Zavřené obchody, prázdné výlohy i plakátovací plochy odrážejí stav, v němž jsme se ocitli všichni. Zdá se, jako by z ulic měst a obcí zmizel život. Není to tak! Nastražte uši a otevřete oči. Příroda se probouzí po zimním spánku. Vzduchem zní zpěv ptáků a vydává povel: hlavu vzhůru a pořádně se rozhlédněte.

 

Ptáci a Velikonoce k sobě patří jako vejce k vejci. Během letošní velikonoční obchůzky můžete naše zpěvavé sousedy navštěvovat dle libosti, neboť jsou naštěstí stále okolo nás. I když bohužel rychle mizí jejich druhová rozmanitost a podmínky pro přirozené prostředí. Pro jednou ovšem nejsou zdrojem nákazy a dá se říct, že od nás drží rozestupy. Ptáci jsou navíc posly radosti a naděje. Vybízíme vás k návštěvě ptačích sousedů, ale žádné ptákoviny! Pomlázky raději nechejte doma, mějte ohled, buďte zdvořilí a nerušte ptačí způsoby. Co pro vás tedy máme?

 

Vyhlašujeme velikonoční výzvu pro děti!

Pomozte nám zaplnit prázdné a bezútěšné výlohy, okna a plakátovací plochy a oživte spolu s námi ulice Tišnova. Vystavte zde své práce na téma Velikonoce u ptačích sousedů. Pozorujte ptáky, zjistěte zajímavosti z jejich života, nastudujte jejich dovednosti a zvyky a spojte vše, co jste se dozvěděli a pozorovali s tématem Velikonoc. Nechejte svou fantazii letět jako pták. Dejte se do psaní a výtvarného tvoření. Formát prací A3 a větší.

 

Výsledek nám doručte po předchozí domluvě na jedno z těchto míst:

– Galerie Josefa Jambora (tel: 730 167 598)

– dětské oddělení Městské knihovny Tišnov (tel: 530 334 017)

– Tišnovské informační centrum (tel: 530 334 011)

 

Práce můžeme po dohodě vyzvednout. Termín uzávěrky přijímání prací: pondělí 29. 3. 2021.

 

Odevzdané práce budou vystaveny od 1. 4. do 18. 4. 2021. Budou chráněny před povětrnostními vlivy jako v peříčku. Nejlepší budou odměněny cenami. Ale pamatujte – není důležité vyhrát, ale zúčastnit se!

 

Inspirace k tvoření

 

  1. Prohlédněte si krásné fotografie ptáků ornitologa Tomáše Grima https://www.tomasgrim.com/ nebo se kochejte úžasnými záběry kameramana přírody Lukáše Picha https://www.youtube.com/channel/UCeAl5CM1jU2HE8pCWaArQIg?reload=9.
  2.  
  3. Porozhlédněte se, jaké druhy ptáků máte v okolí domova.

 

  1. Namalujte různé druhy ptáků na nakreslené stromy, keře či krmítka, namalujte kraslici s motivy ptáků, vyrobte model ptáků z papíru, složte si ptačí origami z návodu na internetu. Kreslete krásně barevné ptáky, ozdobte je peříčky. Udělejte portrét oblíbeného ptáka. Nakreslete komiks, napište příběh o ptačích dobrodružstvích.

 

  1. Zamyslete se nad ustálenými slovními spojeními: zmoklý jako slepice, mít po ptákách, vrána k vráně sedá, lepší vrabec v hrsti nežli holub na střeše, mluví, jak mu zobák narostl, zpívá jako slavík, je to ranní ptáče, skřivan, nebuď labuť, spí jako dudek, je z divokých vajec, má orlí zrak, je volný jako pták, chlubit se cizím peřím, kam pořád lítáš? Víte o dalších? Napište nám je k výtvarným pracím, udělejte z nich téma svého obrázku!
  2.  

 
 

Dílna: U ptačích sousedů

Neděle 28. 3. 2021 v 16:30

 

Zaujalo vás to, chtěli byste se přidat a jste doma na online výuce? Připojte se k nám na online velikonoční animační dílnu U ptačích sousedů, na které budeme tvořit na toto téma společně podle návodu, a to v neděli 28. 3. 2021 od 16:30h.

 

Lektorky GJJ: Lucie Zamazalová, Radka Kaclerová.

 

Pro více informací k výzvě a registraci na online animační dílnu kontakt:

email: radka.kaclerova@kulturatisnov.cz

tel: 730 167 598

 

Akci pořádá Galerie Josefa Jambora, Městská knihovna Tišnov a TIC Tišnov.