Závěrečné čtení

26.11.2013 13:30

 

26. 11. 2013 13.30

Pozvánka ke společnému čtení

Závěr projektu neodmyslitelně patří setkání s učiteli, dětmi a rodiči. Společně pobesedujeme o nových čtenářských zážitcích a zaposloucháme se do úryvků z knih. ... „když čteme knihu, žijeme s jejími postavami v dobrém i zlém, poznáváme nové světy, nové myšlenky. Četbou každé kvalitní knihy se v nás něco mění – rosteme v lepší lidi. Děti potřebují číst, aby mohly vyrůst.“ Alena Ježková

 

Závěrečným společným čtením vyvrcholil 10. ročník. Během chviličky byla knihovna zaplněná do posledního místečka. Přišli učitelé se svými žáky, rodiče, prarodiče. Přivítali jsme mezi sebou také naše vzácné hosty - výtvarníky Libora Baláka a Milenu Strakovou, která za námi přijela až z Vídně. Díky dlouholeté spolupráci Mileny Strakové mezi námi ožily postavičky Rumcajse, Cipíska, Manky, Víly Amálky, Makové panenky, Ferdy Mravence, Berušky, Kocoura Modroočka, Pipi dlouhé punčochy, Karkulína a mnoho dalších. Doposud v knihovně vytvářejí krásnou pohádkovou kulisu. Libor Balák připravil složitější výtvarné kompozice. Obdivovali jsme Pohádkový vláček, Starý tajemný hrad a nově Pohádkovou knihovnu. Dalším milým hostem byla zakladatelka projektu Alena Adamcová, se kterou jsme živě vzpomínali.

Pan ředitel Michal Komprs předal děkovné kytice a přivolal okamžik překvapení. Tím byl velký marcipánový dort, který připomínal logo projektu – otevřenou knihu se srdíčkem uprostřed. Deset rozsvícených svíček vyvolalo nepopsatelné nadšení a děti se radostně pustili do čtení. Lákala je sladká odměna, která přišla po prvním kole čtení.

I ve druhé části čtení byly děti plné očekávání. Losovali jsme jsme výherce, kteří si odnášeli pěkné knihy od Františka Nepila, Martiny Drijverové a Aleny Ježkové.

Ještě dlouho jsme besedovali o knihách, autorech, čtení a desetiletém projektu. Zážitků bylo víc jak dost a opět jsme si na závěr společně mohli říci: „Tento ročník se nám skvěle vydařil !“