S knížkou do života

Od počátku letošního roku se tišnovská knihovna zapojila do projektu Bookstart, který nese v českých podmínkách krásný název „S knížkou do života“.

Cílem projektu je podpořit rozvoj verbálních schopností a imaginace nejmenších dětí a probudit jejich zájem o knihy a čtení. Zároveň chceme, aby rodiče pochopili význam čtenářských dovedností pro rozvoj dítěte i jeho budoucnost, i to, že jednou z nejdůležitějších věcí, kterou mohou udělat pro své děti od nejútlejšího věku, je věnovat jim svůj čas a strávit jej společně nad knihou.

Původně plánované předávání dárkových setů na slavnostních obřadech „Vítání občánků“ bohužel nebude možné z důvodu zrušení této akce.

Vyzýváme tedy všechny rodiče dětí narozených v období 1.9.2019 - 31.12.2020, aby navštívili tišnovskou knihovnu a převzali si zde předčítánkový balíček jako první knižní dárek pro svoje děťátko.

Dárkový set obsahuje kufřík s logem projektu, knížku pro děťátko, speciální kalendář s podněty a doporučeními pro rodiče, seznamy doporučené literatury pro nejmenší čtenáře i rodiče, licenci na audioknihu a přihlášku k bezplatné registraci miminka do tišnovské knihovny. 

Rodiče s dětmi rádi uvítáme na speciálně připravených akcích pro nejmenší, především na pravidelném „Knižním Klubíku“, který probíhá každou první středu v měsíci u v měsíci od 10:00 hodin.  Program střídá čtení a povídání (říkadla, veršované pohádky...), pohybové (rytmizujeme, cvičíme…) a další aktivity, které zvládnou děti do 1 roku věku. Rodičům nabízíme praktickou i metodickou radu v oblasti dětského čtenářství, orientaci v nabídce kvalitní literatury pro děti, prostor pro sdílení s ostatními rodiči a další služby. Součástí těchto aktivit budou také zajímavé besedy o výchově a vývoji dětí.

                                                                                         

V roce 2018 se Česká republika připojila k mezinárodnímu projektu „Bookstart“, který již řadu let probíhá cca ve 20 zemích světa. Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR se přidal s vlastní verzí projektu: „S knížkou do života“. A tak jsou v mnoha obcích ČR nově narození občánci uvítáni na svět také knihovnami, přesněji řečeno speciálními knižními dárky pro ně a jejich rodiče, které jim zástupci knihoven předávají. V letošním roce se do tohoto projektu po dohodě s Městem Tišnov zapojí i tišnovská knihovna.

Cílem této aktivity je podpora verbálních schopností a imaginace nejmenších dětí a probuzení jejich zájmu o knihy a čtení. Zároveň chceme, aby rodiče pochopili význam čtenářských dovedností pro rozvoj dítěte i jeho budoucnost. Nově tak budou v Tišnově rodiče s novorozenými dětmi při Vítání občánků zdarma dostávat dárkový set, který obsahuje kufřík s logem projektu, knížku pro děťátko, speciální kalendář s podněty a doporučeními pro rodiče, seznamy doporučené literatury pro nejmenší čtenáře i rodiče, licenci na audioknihu a certifikát k registraci miminka do tišnovské knihovny.  Knihovna v rámci projektu připravuje různé programy. Především je to pravidelný „Knižní klubík“ určený pro rodiče zapojené do projektu, které zajímá, co číst nejmenším dětem nebo hledají nápady na hry a říkanky či se chtějí seznámit s novými lidmi. Součástí těchto aktivit budou také zajímavé besedy o výchově a vývoji dětí. Aktuální informace najdete na webových stránkách www.mktisnov.cz.

Věříme, že nám všem záleží na budoucnosti našich dětí. I když děti zpočátku nemluví, velmi citlivě vnímají vše, co se kolem nich děje. Již od narození preferují zvuk lidského hlasu před jakýmkoliv jiným sluchovým podnětem. Pro vývoj vnímání a porozumění řečovým podnětům je vhodná stimulace dítěte vyprávěním a předčítáním. Jednou z nejdůležitějších věcí, jež můžeme pro své děti udělat, je věnovat jim od nejútlejšího věku svůj čas a strávit jej společně nad knihou. A právě proto i Vám tišnovská knihovna přináší projekt „S knížkou do života“ a nabízí svou pomoc. Těšíme se na setkání.

                                                                                         

 

ZAJÍMAVÉ ODKAZY:

Seznam aktuální doporučené literatury pro děti:

https://ctenidetem.knihovny.cz/

 

S knížkou do života

Seminář: Já, žena v roce 2021 – Lenka Knechtová

09.02.2021 17:00
9. 2. 2021 v 17:00 přednáškový sál nebo online Máte v hlavě představy a plány, které kvůli práci, rodině, nedostatku volného času nejste schopni realizovat? Přestali jste snít, protože máte zdravotní, sociální nebo jiné omezení? Rezignovali jste na svoje plány, protože vás stejně řídí...

Knižní Klubík- únor 2021

03.02.2021 10:00
  3. 2. 2021 v 10:00 oddělení pro děti a mládež nebo online „Knižní Klubík“ určený pro rodiče zapojené do projektu S knížkou do života, které zajímá, co číst nejmenším dětem nebo hledají nápady na hry a říkanky či se chtějí seznámit s novými lidmi. Na akci je potřeba se...

Miminka v knihovně - článek

02.09.2020 10:00
Od počátku letošního roku se tišnovská knihovna zapojila do projektu Bookstart, který nese v českých podmínkách krásný název „S knížkou do života“. Cílovou skupinou projektu jsou rodiče s novorozenci a dětmi předškolního věku, a to proto, že hlavním posláním projektu je podpora čtenářské...