S knížkou do života

Od počátku letošního roku se tišnovská knihovna zapojila do projektu Bookstart, který nese v českých podmínkách krásný název „S knížkou do života“.

Cílem projektu je podpořit rozvoj verbálních schopností a imaginace nejmenších dětí a probudit jejich zájem o knihy a čtení. Zároveň chceme, aby rodiče pochopili význam čtenářských dovedností pro rozvoj dítěte i jeho budoucnost, i to, že jednou z nejdůležitějších věcí, kterou mohou udělat pro své děti od nejútlejšího věku, je věnovat jim svůj čas a strávit jej společně nad knihou.

Původně plánované předávání dárkových setů na slavnostních obřadech „Vítání občánků“ bohužel nebude možné z důvodu zrušení této akce.

Vyzýváme tedy všechny rodiče dětí narozených v období 1.9.2019 - 31.12.2020, aby navštívili tišnovskou knihovnu a převzali si zde předčítánkový balíček jako první knižní dárek pro svoje děťátko.

Dárkový set obsahuje kufřík s logem projektu, knížku pro děťátko, speciální kalendář s podněty a doporučeními pro rodiče, seznamy doporučené literatury pro nejmenší čtenáře i rodiče, licenci na audioknihu a přihlášku k bezplatné registraci miminka do tišnovské knihovny. 

Rodiče s dětmi rádi uvítáme na speciálně připravených akcích pro nejmenší, především na pravidelném „Knižním Klubíku“, který probíhá každou první středu v měsíci u v měsíci od 10:00 hodin.  Program střídá čtení a povídání (říkadla, veršované pohádky...), pohybové (rytmizujeme, cvičíme…) a další aktivity, které zvládnou děti do 1 roku věku. Rodičům nabízíme praktickou i metodickou radu v oblasti dětského čtenářství, orientaci v nabídce kvalitní literatury pro děti, prostor pro sdílení s ostatními rodiči a další služby. Součástí těchto aktivit budou také zajímavé besedy o výchově a vývoji dětí.

                                                                                         

V roce 2018 se Česká republika připojila k mezinárodnímu projektu „Bookstart“, který již řadu let probíhá cca ve 20 zemích světa. Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR se přidal s vlastní verzí projektu: „S knížkou do života“. A tak jsou v mnoha obcích ČR nově narození občánci uvítáni na svět také knihovnami, přesněji řečeno speciálními knižními dárky pro ně a jejich rodiče, které jim zástupci knihoven předávají. V letošním roce se do tohoto projektu po dohodě s Městem Tišnov zapojí i tišnovská knihovna.

Cílem této aktivity je podpora verbálních schopností a imaginace nejmenších dětí a probuzení jejich zájmu o knihy a čtení. Zároveň chceme, aby rodiče pochopili význam čtenářských dovedností pro rozvoj dítěte i jeho budoucnost. Nově tak budou v Tišnově rodiče s novorozenými dětmi při Vítání občánků zdarma dostávat dárkový set, který obsahuje kufřík s logem projektu, knížku pro děťátko, speciální kalendář s podněty a doporučeními pro rodiče, seznamy doporučené literatury pro nejmenší čtenáře i rodiče, licenci na audioknihu a certifikát k registraci miminka do tišnovské knihovny.  Knihovna v rámci projektu připravuje různé programy. Především je to pravidelný „Knižní klubík“ určený pro rodiče zapojené do projektu, které zajímá, co číst nejmenším dětem nebo hledají nápady na hry a říkanky či se chtějí seznámit s novými lidmi. Součástí těchto aktivit budou také zajímavé besedy o výchově a vývoji dětí. Aktuální informace najdete na webových stránkách www.mktisnov.cz.

Věříme, že nám všem záleží na budoucnosti našich dětí. I když děti zpočátku nemluví, velmi citlivě vnímají vše, co se kolem nich děje. Již od narození preferují zvuk lidského hlasu před jakýmkoliv jiným sluchovým podnětem. Pro vývoj vnímání a porozumění řečovým podnětům je vhodná stimulace dítěte vyprávěním a předčítáním. Jednou z nejdůležitějších věcí, jež můžeme pro své děti udělat, je věnovat jim od nejútlejšího věku svůj čas a strávit jej společně nad knihou. A právě proto i Vám tišnovská knihovna přináší projekt „S knížkou do života“ a nabízí svou pomoc. Těšíme se na setkání.

                                                                                         

 

ZAJÍMAVÉ ODKAZY:

Seznam aktuální doporučené literatury pro děti:

https://ctenidetem.knihovny.cz/

 

S knížkou do života

Knižní Klubík - prosinec 2020

02.12.2020 08:30
Dovolujeme si Vás pozvat na další setkání Knižního Klubíku v rámci projektu S knížkou do života a to ve středu 2. 12. 2020.  Akce je určena rodičům s dětmi narozenými od září 2019   Letošní adventní a současně naše poslední setkání v tomto roce zaměříme na výběr vhodných dárků pro děti,...

Knižní Klubík - listopad 2020

04.11.2020 10:00
„Knižní Klubík“ určený pro rodiče zapojené do projektu S knížkou do života, které zajímá, co číst nejmenším dětem nebo hledají nápady na hry a říkanky či se chtějí seznámit s novými lidmi. Na akci je potřeba se registrovat: https://forms.gle/EHcSo7pwzM7QwAo47  

Knižní Klubík - říjen 2020

07.10.2020 10:00
7. 10. 2020 v 10:00 – oddělení pro děti a mládež „Knižní Klubík“ určený pro rodiče zapojené do projektu S knížkou do života, které zajímá, co číst nejmenším dětem nebo hledají nápady na hry a říkanky či se chtějí seznámit s novými lidmi. Cílem této aktivity je podpora verbálních schopností a...

Knižní klubík s hostem: Rosteme hravě a zdravě – Martina Šaclová

02.09.2020 10:00
  2. 9. 2020 v 10:00 Už s miminkem můžeme trávit čas aktivně. Tato přednáška by měla rodiče seznámit se specifiky vývoje dítěte v prvním roce života a přinést jim praktické ukázky, jaké hry a činnosti děťátko rozvíjejí a podporují ve zdárném vývoji. Vhodně zvolenou činností...

Miminka v knihovně - článek

02.09.2020 10:00
Od počátku letošního roku se tišnovská knihovna zapojila do projektu Bookstart, který nese v českých podmínkách krásný název „S knížkou do života“. Cílovou skupinou projektu jsou rodiče s novorozenci a dětmi předškolního věku, a to proto, že hlavním posláním projektu je podpora čtenářské...

Knižní klubík s hostem: Rosteme hravě a zdravě – Martina Šaclová

25.08.2020 10:00
25. 8. 2020 v 10:00 Už s miminkem můžeme trávit čas aktivně. Tato přednáška by měla rodiče seznámit se specifiky vývoje dítěte v prvním roce života a přinést jim praktické ukázky, jaké hry a činnosti děťátko rozvíjejí a podporují ve zdárném vývoji. Vhodně zvolenou činností totiž můžeme...