Vlastivědný výlet do Náměště

25.05.2024

Pojeďte s námi za historií a literaturou. Projdeme se parkem i městem, podíváme se do Literárního památníku Vysočiny.

Městská knihovna Tišnov a Společnost Anny Pammrové vás zvou na vlastivědný zájezd do Náměště nad Oslavou a Tasova, který se uskuteční v sobotu 25. května 2024. Obě místa nabízejí bohatou historii a literární souvislosti.

Do města i do parku

V Náměšti zastavíme u zámku, prohlédneme si jeho park s kovovými plastikami Pavla Tasovského a sejdeme ke známému baroknímu mostu přes řeku Oslavu.

Na náměstí na nás bude pak čekat průvodkyně místního muzea a provede nás celým městským centrem. Zastavíme se i přímo v muzeu, kde si naši pozornost zaslouží pamětní síň Ondřeje Knolla, náměšťského knihkupce a fotografa, známého také cyklem Místa a cesty Otokara Březiny. Po průzkumu města počítáme s občerstvením v místní kavárně.

Vzhůru za uměním!

Tasov nás přivítá výraznou věží kostela barokního kostela sv. Petra a Pavla, v jehož sousedství je pohřben básník Jakub Deml, a budovou bývalé měšťanské školy, v níž je od roku 2002 umístěn Literární památník Vysočiny, který si prohlédneme se sochařkou Terezou Axmanovou.

Ta nám také ukáže své studio hmatového sochařství, umístěné ve stejné budově, a galerii plastik vytvořených nevidomými tvůrci, jejími studenty.

Naší pozornosti by neměla ujít ani vila Jakuba Demla, postavená v letech 1921–22 podle návrhu architekta Bohuslava Fuchse. Na závěr sjedeme do hezkého údolí Oslavy pod Tasovem, kde se budeme moci projít po břehu řeky k bývalé Papírně, kde bydlel knihař a spisovatel Stanislav Vodička, nebo si dopřát piknik na břehu řeky.

Co ještě stihneme

Při zpáteční cestě se podle časových možností krátce zastavíme u opuštěného zámku v Osové, návrat do Tišnova plánujeme mezi 15.30 až 16. hodinou.

Cena zájezdu je 250 Kč (doprava), přihlásit se a zaplatit můžete v tišnovské knihovně do 17. května 2024. Autobus bude přistaven v 8.30 hodin na náměstí Míru v Tišnově, další zastávka bude v 8.45 hodin u Penny.

Vlastivědný zájezd do Náměště nad Oslavou a Tasova
Sobota 25. května 2024
Odjezd v 8.30 hodin (nám. Míru)
Návrat do 16 hodin
Cena 250 Kč
Přihlášení a platba v Městské knihově Tišnov do 17. 5. 2024