
Univerzita volného času - UVČ
Netradiční forma zájmového celoživotního vzdělávání pro širokou veřejnost. Je vhodná zejména pro ty, kdo chtějí dobrovolně rozvíjet svou osobnost, jsou otevřeni novým informacím, moderním, třeba i odlišným názorům.
Kdo se může přihlásit?
- Kdokoli.
- Předchozí vzdělávání není podmínkou.
Podmínkou studia na Univerzitě volného času je zájem o obor, načerpání nových vědomostí a dovedností či prostě jen chuť vrátit se po letech do školních lavic. Výuku povedou externí lektoři.

Jak se přihlásit?
- V knihovně si vyzvedněte přihlášku.
- Vyplňte ji. Prosíme, uveďte také svůj telefon či e-mail.
- Přihlášku odevzdejte v knihovně a zároveň uhraďte studijní poplatek.
Máte-li dotazy, prosíme, kontaktujte vedoucí tišnovské knihovny Dagmar Kopřivovou na telefonním čísle 530 334 012.
Morava v době Lucemburků
Kdy: letní semestr 2021/2022
Lektor: Aleš Flídr
Zahájení: ve středu 2. 2. 2022 v 16.45 hodin
Cena: 400 Kč/8 přednášek
Máte zájem o toto studium? Prosíme, přihlaste se osobně v Městské knihovně Tišnov. Přihlášky přijímáme do 31. 1. 2022.
Obsah přednášek:
Bitvou na Moravském poli v roce 1278 skončila doba velké hospodářské i společenské proměny i vzestupu českých zemí, aby po následných krizových letech nastoupila éra obnovy, která dovedla Přemyslovce na přelomu 13. a 14. století ke třem královským korunám.
Zároveň zažívaly velký rozkvět i všechny umělecké obory.
V architektuře můžeme již v této době sledovat odklon od rané gotiky, typické pro francouzské katedrály, a posun k redukovanému stylu, jenž se zrodil v německy mluvících částech Svaté říše římské. Celé 14. století lucemburské gotiky se pak odvíjelo od prolínání rayonnantního stylu s podněty přicházejícími z jižního Německa, kde postupně získala hlavní slovo bohatě rozvětvená rodina Parléřů.
Morava v uvedených časech sice stála trochu ve stínu zakladatelského počínání Václava II. či Karla IV., s nímž se nejčastěji setkáme v Praze, či šířeji ve středních Čechách, ale i tak zde najdeme řadu význačných staveb či dalších uměleckých děl, jež je kdysi zdobila.
Za Václava II. i Jana Lucemburského se dokončovaly chrámy rozestavěné za biskupa Bruna ze Schaumburku, královna Eliška Rejčka i členové moravské větvě lucemburské dynastie založili řadu nových klášterů, měšťané v královských městech postupně přebírali moc do svých rukou, což bylo vzápětí reprezentováno budováním monumentálních farních kostelů, ale vedle toho zeměpán i šlechta potvrzovali své stále výsadní postavení přestavbami hradů i zakládáním nových sídel.
Lucemburská gotika v závěrečném období vstoupila do éry krásného slohu, což se odrazilo jednak v neobyčejně rafinovaném tvarosloví, ale i v jedinečných prostorových koncepcích. Patří sem nejen centrálně uspořádané kaple, ale i kostelní dvoulodí, v jejichž žebroví se neobyčejně prohloubila gotická hra světla se stínem.
Termíny přednášek:
2. 2. a 16. 2. 2022
2. 3., 16. 3. a 23. 3. 2022
13. 4. a 27. 4. 2022
11. 5. 2022